Kas penktas žmogus Lietuvoje patiria klausos sutrikimų, kurie gerokai pakeičia žmogaus gyvenimo kokybę. Daugeliu atvejų koreguoti neprigirdėjimą galima specialisto pritaikytais klausos aparatais. Tačiau visuomenėje vis dar sklando mitai, esą klausos aparatai nepatogūs, dideli, sendina, ūžia, juos sunku prižiūrėti. Ar šie teiginiai atitinka teisybę?   

Kasdien neprigirdinčius žmones konsultuojanti „Medical Progress“ klausos priežiūros specialistė Greta Minelgaitė atsako į dažniausiai jai pateikimus pacientų klausimus.

  1. Ar klausos aparatai yra brangūs?

Tai bene didžiausia žmonių baimė. Pirmiausia turiu paminėti, kad klausos aparatai yra medicinos priemonė. Klausos aparatų kainos priklauso nuo aparato technologinių charakteristikų. Kuo daugiau aparate garsą apdorojančių procesorių, kurie atkuria ausiai natūralų garsą, tuo aukštesnė tokio aparato kaina. Kiek teks išleisti aparatui priklauso ir nuo patogumų bei papildomo komforto. Pavyzdžiui, vieni aparatai yra keičiamomis baterijomis, kiti įkaunami – jiems išsikrovus, užtenka įdėti į dėžutę. Geras klausos aparatas yra ilgalaikė investicija, kuri keičia gyvenimo kokybę.

  • Ar kompensuojami klausos aparatai yra prasti?

Norėčiau paneigti mitą, kad Ligonių kasų kompensuojami klausos aparatai yra prasti. Žinoma, kompensacijos suma yra ribota, todėl be priemokų įsigyti aparatai neturės papildomų garso apdorojimo funkcijų, dažniausiai bus veikiantys su baterijomis, tačiau daug kas priklauso ir nuo specialisto, kuris reguliuoja aparatus. Net ir pilnai kompensuojami klausos aparatai, o tai yra tie modeliai, kurie nėra patys brangiausi, gali padėti žmogui gerai girdėti, jei jie bus kokybiškai sureguliuoti. Man asmeniškai labai svarbu, kad už bet kokią kainą aparatą įsigijęs žmogus jaustųsi gerai, kad aparatai nedūlėtų stalčiuje.

  • Kaip gauti Ligonių kasų kompensaciją?

Norint gauti kompensaciją, pirmiausia reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją. Jis išduos siuntimą pas gydytoją-otorinolaringologą (LOR), kuris įvertins jūsų sveikatą ir nustatys, ar jums gali būti skiriama kompensacija klausos aparatams įsigyti. Atlikus tyrimus ir turint sprendimą dėl kompensacijos, galima kreiptis į klausos protezuotoją, kuris parinks tinkamiausią aparatą ir jį sureguliuos asmeniškai jums. Tai labai svarbus momentas, todėl specialistą siūlau riktis atidžiai.

  • Ar sudėtinga prižiūrėti klausos apartą?

Įsigijus klausos aparatus, juos reikėtų kas vakarą apvalyti drėgna servetėle, apžiūrėti, ar nėra likę ausies sieros ar kitokių nešvarumų. Tai svarbu, nes net menkiausia sieros smiltelė blokuoja garsą ir žmogus girdi prasčiau. Klausos protezuotojas gali pasiūlyti įsigyti ir papildomų priežiūros priemonių, pvz., džiovinimo tablečių, kurios šalina iš aparatų drėgmę ir kondensatą, sieros surinkimui skirtų filtrų ar pan. Priemonių yra tikrai daug, tačiau specialistas patars, kokios tinkamiausios būtent jūsų klausos aparatui.

  • Ar tikrai man reikalingas klausos aparatas?

Klausos aparatai reikalingi tam, kad žmogus savo galėtų gyventi savo įprastu gyvenimo ritmu ir nejustų, kad turi klausos sutrikimą. Svarbu paminėti, kad klausos apartas skirtas ne ausims, o smegenims stimuliuoti. Dažnai girdžiu, kaip pacientai teigia girdintys, bet nesuprantantys ką kalba aplinkiniai. Įdomu tai, kad mūsų klausa silpnėja palaipsniui ir tik maždaug po septynerių metų žmogus pajaučia, kad girdi prasčiau arba tai pastebi kiti. Per tiek metų smegenų žievėje esantys už kalbos suvokimą atsakingi centrai, buvo vis mažiau stimuliuojami, o tai ir nulėmė faktą, kad žmogus girdi, bet nesupranta. Todėl klausos aparatai yra būtini, kad šie smegenų centrai vėl būtų stimuliuojami, leisdami žmogui girdėti, o svarbiausiai – suprasti, ir grįžti prie įprasto gyvenimo ritmo.

  • Ar būtina atsivesti patį žmogų klausos aparato pritaikymui?

Klausos aparatas yra medicininė priemonė, tad jo pritaikymui svarbu susitikti gyvai. Klausos specialistas įvertina žmogaus audiogramą, rankų motoriką, aptaria gyvenimo būdo ypatumus, pasiūlo išbandyti keletą aparatų, iš kurių klientas gali pasirikti labiausiai tinkamus. Toliau seka pasirinktų aparatų pritaikymas. Tai užima bene daugiausia laiko, nes klausos aparatų programavimas neapsiriboja vien kompiuteryje pateiktomis formulėmis. Derinant, daug bendraujama su pacientu, leidžiami pašaliniai garsai, pvz., vandens tekėjimas, atidaromi langai, kad atsirastų pašaliniai garsai, paleidžiama paciento mėgstama laida, kad šis galėtų palyginti kaip girdi su klausos aparatais ir be jų. Taip pat prašoma išeiti į lauką ir įsiklausyti, ar toks aplinkos garsas nekelia diskomforto. Aparatai yra reguliuojami tol, kol garsas atitinka paciento lūkesčius.

  • Ar žmonės pastebės mano klausos aparatus?

Klausos aparatų technologijos sparčiai tobulėja, todėl šiandien galima rinktis įvairiausių formų bei modelių aparatus. Verta paminėti, kad klausos aparatas yra viena iš mažiausiai pastebimų pagalbinių priemonių, nes slepiasi už ausies, už plaukų arba dedasi į ausies angą. Jie tokie maži, kad tinkamai parinkus modelį, pritaikius spalvą prie plaukų ar veido odos tono, aparatai tampa visiškai nepastebimi.

  • Ar visiems tinka įausinis klausos aparatas?

Dažnai pacientai prašo įausinių klausos aparatų, kurie yra maži ir dedasi į ausies angą. Nors daug kam šie aparatai atrodo patraukliau dėl savo mažo dydžio, vis dėlto jie tinka ne visiems. Pirmiausia, įausiniai aparatai tinka tik esant lengvam ir vidutiniam apkurtimui. Prie sunkaus apkurtimo aparatas tinkamai neveiks. Verta atkreipti dėmesį ir į tai, kad jei už ausies kabinamuose aparatuose visa elektronika lieka už ausies, tai įausiniuose – įstatoma į ausies angą. Taip ausis aklinai uždaroma ir daugeliui žmonių šis jausmas kelia diskomfortą. Dėl prastos ventiliacijos ausies kanalas dažniau prakaituoja, šlapiuoja, jame kaupiasi siera. Tai gali paskatinti ne tik infekcijas ar uždegiminius ausies procesus, bet ir sumažinti klausos aparato atsparumą drėgmei. Tad įausinius klausos aparatus labiau rekomenduočiau jauniems, aktyviems ir lengvą apkurtimą turintiems žmonėms.

  • Ar yra klausos aparatų, kuriems nereikia keisti baterijų?

Taip, tokių aparatų yra ir jie vis populiarėja. Tokius aparatus lengva įkrauti. Juos dėvėti galima visą parą. Einant miegoti, aparatus tereikia įdėti į kompaktišką įkrovimo dėžutę, kurioje jie greitai įsikrauna ir tampa paruošti naudojimui. Dažnai manoma, kad įkraunami klausos aparatai skirti jauniems žmonėms, tačiau aš juos rekomenduoju ir senjorams. Dėl rankų motorikos, judėjimo ar regėjimo sutrikimų, įkraunami klausos aparatai tampa išsigelbėjimu gerai girdėti ir būti nepriklausomais norintiems žmonėms.

  • Ar klausos aparatų garsą galima koreguoti patiems?

Taip, klausos aparatus galima reguliuoti. Tai atliekama dviem būdais: ant klausos aparatų esančiais mygtukais arba telefone įdiegta programėle. Pirmuoju būdu žmogus garsą gali koreguoti pats, antruoju – atvykus pas klausos protezuotoją, kuris prijungia aparatus prie programinės įrangos. Pasinaudoti tokia galimybe savo pacientus kviečiu bent keletą kartų per pirmuosius šešis mėnesius nuo įsigijimo. Natūralu, kad žmogus išbando aparatus įvairiose situacijose ir turi savų  pastebėjimų. Jais vertėtų pasidalinti su klausos aparatus pritaikiusiu specialistu.

Noriu atkreipti dėmesį, kad pradėjus dėvėti klausos aparatus pirmosiomis savaitėmis paprastai būna gan keista viską girdėti aiškiau ir geriau. Pratintis prie naujo garso rekomenduočiau po truputį. Per kelis mėnesius žmogui apsipratus, tikslinga atvykti garso korekcijai. Iš patirties pastebiu, kad sėkmingai klausos korekcijai ypač svarbu ilgalaikis ir nuoširdus klausos protezuotojo ir paciento bendradarbiavimas.