Apie klausą ir klausos praradimą

Klausos praradimas yra būklė, kai sumažėja žmogaus gebėjimas girdėti garsus. Jis gali būti nuo lengvo iki gilaus ir gali paveikti vieną arba abi ausis.

Klausos praradimą gali sukelti įvairūs veiksniai, įskaitant amžių, didelio triukšmo poveikį, genetinius veiksnius, ausų infekcijas, tam tikras sveikatos būkles (pvz., diabetas ir hipertenzija), gali atsirasti dėl ototoksinių vaistų poveikio ir ausų pažeidimo.

Jei pastebite, kad dažnai darosi sunku suprasti pokalbius, reikia žmonių prašyti pakartoti ką jie ką tik pasakė, jei prireikia pagarsinti radiją, televizorių ar kitas garso priemones, jei neprigirdite triukšmingoje aplinkoje, jei jaučiate, kad imate šalintis bendravimo ar jaučiate spengimą ausyse (tinnitus) – yra pagrindo manyti, kad jums sutriko klausa.

Kai kurių klausos praradimo formų, pvz., triukšmo sukelto klausos praradimo, galima išvengti saugantis ilgalaikio stipraus triukšmo poveikio ir naudojant klausos apsaugos priemones. Reguliarūs patikrinimai pas audiologus ir klausos priežiūros specialistus taip pat gali padėti anksti nustatyti sutrikimus ir pradėti valdyti klausos praradimą.

Atstovaujame vienus geriausių pasaulio klausos aparatų gamintojus – „Audio Service“.

„Audio Service“ klausos aparatai gaminami tikint, kad naujausios klausos technologijos turi būti prieinamos visiems. Platus aukštos kokybės, lengvai naudojamų klausos aparatų pasirinkimas. Naujausios klausos aparatų funkcijos, modernus dizainas – mūsų modeliai atitinka visus vartotojų poreikius ir biudžetą.

Mes, „Medical Progress“, nesame labai dideli, todėl dirbti turime dar nuoširdžiau ir atsakingiau.

Visi mūsų klausos priežiūros specialistai yra savo specialybės fanai. Galime užtikrinti, kad konsultuojame profesionaliai, nuoširdžiai ir sąžiningai. Niekada nesistengiame žmogui parduoti brangiausių modelių ar tų dalykų, kurių jam nereikia.

Pasirinkę „Medica Progress“ jūs visada gausite:

– nemokamą klausos patikrinimą ir ištyrimą (audiogramą);

– nemokamas klausos aparatų priderinimą asmeniškai jums;

– profesionalią konsultaciją;

– modernius klausos aparatus už tikrai geras kainas.

– nemokamas 10 dienų aparatų išsibandymas savo įprastoje aplinkoje.

Yra šie pagrindiniai klausos praradimo tipai:

  • Konduktyvus klausos sutrikimas, kuris atsiranda tada, kai garso bangos negali pasiekti vidinės ausies dėl išorinės ar vidurinės ausies problemų. Šį klausos praradimą gali sukelti infekcija, ausies būgnelio plyšimas, įgimti ausies faktoriai ir kt.
  • Neurosensorinis klausos sutrikimas, kuris atsiranda dėl vidinės ausies arba klausos nervo pažeidimo. Tai nutinka tada, kai ausies sraigėje esančios plaukuotosios ląstelės yra pažeistos arba jų visai nėra, todėl jos nebegali garso vibracijų paversti elektroniniais signalais. Kartais būna suardyta klausos nervo struktūra, todėl signalai nebepasiekia smegenų. Taip gali nutikti dėl genetinių priežasčių, galvos traumų, dėl didelio triukšmo poveikio, pvz., sprogimo. Šį sutrikimą gali sukelti ir kai kurios ligos, pvz. meningitas, kiaulytė, raudoniukė. Tai taip pat yra dažnai pasitaikanti senatvinių procesų dalis.

Neurosensorinis klausos sutrikimas gali būti įgimtas arba įgytas ir dažniausiai būna nuolatinis. Jis gali būti silpnas, vidutinis, stiprus arba visiškas. Tai dažniausias klausos sutrikimo tipas, sudarantis 60-70% klausos sutrikimų.

  • Mišrus klausos praradimas yra konduktyvaus ir neurosensorinio klausos sutrikimo derinys, t. y. vidinės ir vidurinės arba išorinės ausies problemų Mišrų klausos praradimą gali sukelti, pavyzdžiui, cholesteatoma ir kiti navikai, traumos ir kt.
  • Neuralinis klausos sutrikimas, kai klausos nervas yra pažeistas ar jo visai nėra. Tokiu atveju klausos aparatai ir kochleariniai implantai negali padėti, nes nervas negali perduoti garso informacijos į smegenis. Tačiau padėti gali smegenų kamieno implantai.

Klausos sutrikimo laipsnis nustatomas pagal geresnės ausies audiogramos duomenis.

Lietuvoje naudojama Pasaulinės sveikatos organizacijos klausos sutrikimo klasifikacija:

  • normali klausa, kai girdimi garsai nuo 0-25 dB
  • nežymus klausos sutrikimo laipsnis (26-40) dB
  • vidutinis klausos sutrikimo laipsnis (41-55 dB)
  • žymus klausos sutrikimo laipsnis (56-70 dB)
  • labai žymus klausos sutrikimo laipsnis (71-90 dB)
  • kurtumas (>90 dB)

Klausos sutrikimas, atsižvelgiant į esamą būklę, skirstomas į skirtingus laipsnius. Šie laipsniai gali šiek tiek skirtis pagal terminiją, priklausomai nuo šaltinio, tačiau paprastai jie apima:

  • Normali klausa: nėra reikšmingo klausos praradimo. Žmogus gali girdėti garsus visame dažnių diapazone.
  • Lengvas klausos praradimas: sunku girdėti silpną ar tolimą kalbą. Pokalbiai triukšmingoje aplinkoje gali būti sudėtingi.
  • Vidutinis klausos praradimas: sunku išgirsti įprastą pokalbio kalbą, ypač triukšmingoje aplinkoje. Gali būti rekomenduojami klausos aparatai.
  • Vidutiniškai sunkus klausos praradimas: be stiprinimo sunku išgirsti beveik viską, kas sakoma. Tenka prašyti pašnekovą garsiai tarti žodžius arba naudotis klausos aparatais.
  • Sunkus klausos praradimas: ribotas gebėjimas girdėti kalbą net ir su sustiprinimu. Pokalbiams paprastai reikia didelio garso ir vaizdinių užuominų.
  • Gilus klausos praradimas: labai ribota galimybė girdėti kalbą arba jos visai nėra, net ir esant stipriam sustiprinimui. Bendravimas dažnai remiasi gestų kalba ar kitais vaizdinės komunikacijos metodais.

Klausos praradimas yra gana dažnas reiškinys, ypač senstant. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, maždaug 466 milijonai žmonių visame pasaulyje turi klausos negalią.

Apie klausos aparatus

Klausos aparatas yra mažas elektroninis prietaisas, nešiojamas ausyje arba už ausies. Jis sustiprina garsus ir padeda klausos sutrikimų turintiems žmonėms geriau girdėti. Klausos aparatai yra įvairių stilių, dydžių ir technologijos lygių, kad atitiktų skirtingus klausos praradimo laipsnius ir asmeninius pageidavimus.

Klausos aparatai fiksuoja garsus per mikrofoną, skaitmeniniu būdu apdoroja garsus per stiprintuvą ir procesorių, kad sustiprintų tam tikrus dažnius, o tada sustiprintą garsą perduoda į ausį per garsiakalbį (imtuvą). Kai kurie naujausi modeliai netgi gali patys automatiškai koreguoti savo nustatymus pagal klausymosi aplinką.

Šiuo metu yra įvairių tipų klausos aparatų. Tai modeliai, kurie dedasi už ausies (BTE), į ausį (ITE), į kanalą (ITC) ir tokie, kurie įstatomi visiškai kanale (CIC). Klausos priežiūros specialistas padės išsirinkti labiausiai jums tinkantį.

Renkantis tinkamą klausos aparatą reikia atsižvelgti į tokius veiksnius, kaip klausos praradimo tipas ir laipsnis, gyvenimo būdas, patogumas ir biudžetas. Geriausia pasikonsultuoti su klausos priežiūros specialistu, kad gautumėte asmeninę rekomendaciją.

Klausos aparatai gali žymiai pagerinti klausą, tačiau jie negali visiškai atkurti normalios klausos, ypač esant dideliam klausos praradimui. Jie skirti pagerinti žmogaus gebėjimą girdėti ir suprasti garsus.

Klausos aparato naudojimo trukmė gali skirtis priklausomai nuo prekės ženklo, modelio, naudojimo ir priežiūros. Vidutiniškai klausos aparatai gali tarnauti nuo 3 iki 7 metų.

Svarbiausia klausos aparatus reguliariai valyti, prireikus pakeisti baterijas arba įkrauti, vengti drėgmės. Nemažiau svarbu reguliariai lankytis pas klausos priežiūros specialistus, kad esant reikalui aparatus būtų galima sureguliuoti, naujai priderinti prie žmogaus poreikių.

  • Laikykite savo klausos aparatus švarius ir sausus.
  • Reguliariai keiskite baterijas (jei klausos aparatai naudoja vienkartines baterijas).
  • Laikykitės gamintojo nurodymų dėl priežiūros ir valymo.
  • Stenkitės, kad klausos aparatai nepatektų į ekstremalią temperatūrą.
  • Nenaudojamus klausos aparatus laikykite saugioje ir sausoje vietoje.

Be klausos aparatų dar yra pagalbiniai klausymosi prietaisai (ALD), kochleariniai implantai (sunkesniam klausos praradimui) ir kaulų laidumo prietaisai. Kas jums tinka labiausiai, labai priklauso nuo konkrečių jūsų klausos poreikių.

Taip, klausos sutrikimų turintiems vaikams klausos aparatai gali būti naudingi. Vaikams skirti aparatai kuriami taip, kad atitiktų augančių vaikų poreikius.

Nors klausos aparatai gali labai pagerinti gyvenimo kokybę, kai kurie vartotojai gali jausti diskomfortą, grįžtamojo ryšio (švilpimo) problemas. Taip pat svarbu suprasti, kad prie klausos aparatų ir prie sustiprintų garsų reikia priprasti.

Klausos aparato poreikis priklauso nuo klausos praradimo laipsnio ir jo įtakos jūsų kasdieniam gyvenimui. Net nedidelis klausos praradimas gali sukelti bendravimo sunkumų ir paveikti jūsų gyvenimo kokybę, todėl rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju ar klausos priežiūros specialistu, kad jis tinkamai įvertintų.

Klausos aparatai negali visiškai atkurti normalios klausos, tačiau jie gali žymiai pagerinti jūsų gebėjimą girdėti ir bendrauti įvairiose situacijose. Klausos aparatų parinkimą ir derinimą patikėkite profesionalams.