Pastaruoju metu mokslininkai vis dažniau kalba apie tai, kad klausos praradimas gali būti vienas iš demencijos rizikos veiksnių.

Demencija yra sindromas, kuris paveikia atmintį, mąstymą, orientaciją, supratimą, pažintinius gebėjimus, mokymąsi, kalbą ir sprendimų priėmimą. Progresuojant šiai ligai, palaipsniui žmogus tampa visiškai neįgalus gyventi savarankiškai. Kaip tai susiję su klausa?

Štai keletas galimų klausos sutrikimų ir demencijos ryšio paaiškinimų:

1. Neprigirdint – mažėja smegenų stimuliacija. Silpstant klausai, už garsų apdorojimą atsakingos smegenų dalys yra mažiau  stimuliuojamos, o tai gali lemti neuronų nykimą ir bendrą smegenų funkcijų silpnėjimą.

2. Socialinė izoliacija. Kai žmogus negirdi ir negali sklandžiai susikalbėti su aplinkiniais žmonėmis, jis pradeda vengti bendravimo. Tai veda link socialinės izoliacijos, kuri taip pat yra vienas iš demencijos rizikos veiksnių. Bendraudami su kitais žmonėmis, mes nuolat laviname savo kognityvines funkcijas.

3. Kognityvinė perkrova. Žmonės su klausos sutrikimais dažnai turi labiau stengtis suprasti kalbą. Tai reikalauja didelių pastangų ir gali sukelti kognityvinę perkrovą bei mažinti smegenų rezervus kitoms funkcijoms atlikti.

Kaip saugotis nuo klausos praradimo

Klausos sutrikimai yra ne tik fizinė problema, bet ir reikšmingas veiksnys, galintis turėti įtakos kognityvinei sveikatai. Atsakingas požiūris į klausos sveikatą ir ankstyvas sutrikimų gydymas gali padėti sumažinti demencijos riziką ir pagerinti gyvenimo kokybę vyresnio amžiaus žmonėms.

Išsaugoti klausą ir atitolinti demencijos riziką gali padėti ankstyvas klausos sutrikimų nustatymas. O nustačius sutrikimus, specialistai pasiūlo ir galimus sprendimo būdus. Klausos aparatai, kochleariniai implantai ir kitos pagalbinės priemonės gali padėti žmonėms išlikti socialiai aktyviems ir sumažinti smegenų stimuliacijos trūkumą.

Be to, nemažiau svarbus ir sveikas gyvenimo būdas. Tai reguliari fizinė veikla, sveika mityba, protinis aktyvumas ir socialinis bendravimas. Tai taip pat gali prisidėti prie demencijos rizikos mažinimo.